Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
Lahtinen ***
Liittynyt: 05 Maa 2004 Viestejä: 20903 Paikkakunta: Suur-Satakunta
|
Lähetetty: 26.10.2012 19:12 Viestin aihe: |
|
|
Ainakin itse olen sen verran ”kermapers..lijä” jahtihommissa, että mielelläni käytän eri jahtimuodoissa semmoisia varusteita, että oma olo on varsin mukava.
Kalvovehkeitä tulee käytettyä aika paljon, mutta loppuviimeksi en ole ihan päässyt 100% varmuuteen, mihin jahtiin tuollainen kalvollinen puku on loppuviimeksi optimoitu.
Yhteen aikaan lähestymismallina tuntui olevan se, että kalvopuku on siitä hyvä peli, että esimerkiksi sateen yllättäessä, on sadeasu jo automaattisesti päällä. Siihen nähden kuinka usein (harvoin) moisia tilanteita itselle tulee, niin kalvo tuo kyllä pirusti händikäppiä mukanaan, varsinkin liikkuvassa jahdissa.
Samoin kalvopuvusta katsoin saavani etua, jos kulkee esimerkiksi aamumärässä metsässä, vaikkei sataisikaan. Sitten tuli mieleen, että ei varsinaisesti tarvi olla mikään Einstein, tietääkseen metsän jo etukäteen olevan märän ja aika suuren osan kastumisongelmista pystyi taklaamaan sadelahkeilla.
Aika usein esimerkiksi hirvihommiin tulee heitettyä kalvokamoja päälle sen kummemmin ajattelematta. Suurin hyöty noista irtoaa kyllä tuulenpitävyydessä.
Itse olen pohtinut, että pitäisi optimoida kaappiin muutama asustekerta; Alkusyksyn lämpimiin jahteihin ja liikkuviin jahteihin, tyypilliseen hirvihommaan ja sitten pakkasjahteihin.
Mielenkiintoista keskustelua, ehkä sen ”kalvopuvun” pitäisi tosiaan olla todella laadukas, että sille löytyisi hyvinmätsäävä käyttöikkuna omista jahtihommista. Johonkin kevään ja syksyn tuulisiin ja mahdollisesti vesiroiskeisiin mökkipuuhasteluihinhan kalvopuvut sopivat pirun hyvin, mutta välillä jahtimuodot ovat erityyppisiä, esimerkiksi syklistä ravakkaa liikkumista ja sitten käkkimistä. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Gerberos Kanta-asiakas
Liittynyt: 22 Syy 2008 Viestejä: 3721 Paikkakunta: E-savo
|
Lähetetty: 26.10.2012 20:56 Viestin aihe: |
|
|
Jaa'a, ei ole reikiä palanut viel kertaakaan. Olis eri aisia jos pitäs tulilla kuivailla maastoyönä. Ei ole tarvinnu tuolla puvulla.
En käy kiistämään ettetkö tarviis tilaa hihoihin ja kainaloihin, mutta monesti ne haittaa hauliikolla ammuntaa. Ainakin itellä tikan v*ttumaisen perälevyn ja jatkojen takia. Se huono puoli tuosta härkilasta tuli tosiaan mielee että vaikka istuva on, niin jotenkin kainaloissa on väljää. Jos olis pienempi koko niin hihat kävis lyhyeks. Ongelma mulla on että syli on yheksän senttiä pidempi ku pitäs.
Lahtisen kalvon hyöty listaan lisäisin omiin tarpeisiini melkein tärkeimmän perusteen, eli sen kun joutuu märässä ryömiin tai konttaa paremmalle hollille. Pieni sade ei haittaa edes kalvottomalla puvulla mutta maasta vesi menee het läpi ja on sirtten oikeesti märkä.
Viimeinen muokkaaja, Gerberos pvm 27.10.2012 19:20, muokattu 1 kertaa |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Tunkiopulu Vakituinen kirjoittaja
Liittynyt: 01 Lok 2012 Viestejä: 105
|
Lähetetty: 26.10.2012 21:17 Viestin aihe: |
|
|
On tullu soviteltua nyt useampaan kertaan takkia ja paranee joka kerta, eikä alkuun tuntunut pienoinen ahtaus hihoissa ja kainaloissa ole enää vaivannut. Taitaa olla vaan tottumattomuutta istuvaan mettätakkiin... On tullu pyörittyä tukun teltalla . Tosiaan se haulikon peräkin jäi pari kertaa kiinni kainalon "väljään" pussiin ja siintä nopeessa tilanteessa mukava mustelma hauiksen/olkapään väliin...
Kovaa odottelua alkuviikkoon ja tosi testiin takin kera.
Lahtinen: tarkoitus onkin hommata laatu kalvopuku ja lisäksi windstopper fleece takki alkukauden jahtiin/kuivaan keliin. Housut kastuu lähes aina eli siellä saa kalvoa olla. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
perisofeus Kanta-asiakas
Liittynyt: 25 Lok 2006 Viestejä: 6147 Paikkakunta: Rovaniemi
|
Lähetetty: 27.10.2012 09:19 Viestin aihe: |
|
|
Kävihän Edmund Hillary villavaatteissa Everestillä, samoin lukemattomat Sherpat yms. häntä ennemmin, saamelaiset, tsuksit, eskimot yms pärjäävät ilman kalvoja. Huippukuokan luonnonmateriaalit ovat tottakai erinomaisia. Mutta katsoisin itse, että joko kalvoton fleese on paras ja joustavin kävelyyn, jos pusikko on märkä niin windstopper housut tai kalvolliset housut, mikä tahansa kalvo käy, jalat ei hikoa niin paljoa ja sitten sateen sattuessa estetään ylävartalon kastuminen ohuella kalvotakilla, joka otetaan pois kun ei sada tai tuule pohjoisnavalta. Noita g1000 tai vastaavia polyesteri/puuvillakudoksia on pilvin pimein ja kyllä esim. Lundhagsin vastaavissa on sekä Shoeller spandex paneelit polvissa ja takamuksessa sekä tuuletus reisitaskun takasaumassa. Kangas vaan ei ole kovin joustava, ja nykymallin mukaan housut ovat aika istuvia.
Tuliakin on monenlaista, joistakin lentää kipinöitä, mutta jos voi tehdä tervastulet niin ei lentele muuta kuin mustaa savua. Minulla on käytännössä kaikki ollut keinokuitua viimeiset 30 vuotta eikä niissä ole kuin jokunen nuppineulanpään kokoinen kipinänjälki, nekin tulleet kun on nuotiota potkittu kun koira tykkää haukkua kipinöitä. Millä tahansa liimatipalla tuollaisen voi paikata ja mettävaatteessa ei käytön jäljet niin haittaa. Jos lentää kipinöitä kuten kuusenoksista niin pyrin istumaan tuulen yläpuolella enkä savussa. Leijuvat kipinät sammuvat ilmassa muutaman metrin matkalla ja lentävät yleensä ylöspäin. Tulien paikkaakin kannattaa miettiä, johonkin suojaisaan kohtaan. _________________ Villilä, ei-kesitetyllä meänkielelä joka päivä, ympäri vuen. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Peura-esari Kanta-asiakas
Liittynyt: 07 Elo 2007 Viestejä: 3209 Paikkakunta: Kaljalla
|
Lähetetty: 29.10.2012 00:23 Viestin aihe: |
|
|
Tulipa testattua tuollaista sitkan pukua, helvetian hyvän oloinen, eipä ihme että samat veijarit ovat olleet suunnittelemassa ehkä maailman parhainta rinkkaa, Arcteryx Boraa...
Anteeksi vaan 906 miehet, tämä oli vain makuasia, maailman parhain rinkka tai puku ei ole hintansa väärti, jos se ei käyttäjällensä sovi... _________________ Nenäpunkki- mikä ihana tekosyy... |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Tunkiopulu Vakituinen kirjoittaja
Liittynyt: 01 Lok 2012 Viestejä: 105
|
Lähetetty: 29.10.2012 20:14 Viestin aihe: |
|
|
Eka mettäpäivä Swedteamin takissa takana! Ei huonoa sanottavaa. Kävelyä n.15km ja vaatteet alla kuivat eli eiole mikään muovikassi .
Jahti jatkuu huomenna ja taitaa tulla veden pitävyys testattua  |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Jari2 Kanta-asiakas
Liittynyt: 13 Maa 2004 Viestejä: 1284 Paikkakunta: pohjois-häme
|
Lähetetty: 30.10.2012 16:50 Viestin aihe: |
|
|
Tänään luovuin kaiholla noin 10 vuotta vanhasta Air-Tex-puvustani hajuhaittojen takia...Meillä oli hienoja hetkiä yhdessä, ja voi sitä riistan määrää mikä yhdessä saatiin...pyystä hirveen, kaikkea siltä väliltä. Hetki oli niin kaihon täyttämä ja liikuttava että otin lätsän päästä kun kippasin haisevan mutta ehjän ja vedenpitävän puvun jätepisteeseen salaiseen paikkaan...Rot In Peace. _________________ Tottelevaisuus on metsästysinnon puutetta. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
setä tuomo Kanta-asiakas
Liittynyt: 12 Lok 2004 Viestejä: 582
|
Lähetetty: 30.10.2012 17:54 Viestin aihe: |
|
|
Jari2 kirjoitti: | Tänään luovuin kaiholla noin 10 vuotta vanhasta Air-Tex-puvustani hajuhaittojen takia...Meillä oli hienoja hetkiä yhdessä, ja voi sitä riistan määrää mikä yhdessä saatiin...pyystä hirveen, kaikkea siltä väliltä. Hetki oli niin kaihon täyttämä ja liikuttava että otin lätsän päästä kun kippasin haisevan mutta ehjän ja vedenpitävän puvun jätepisteeseen salaiseen paikkaan...Rot In Peace. |
Et sitten uskaltanut pestä pukua ?  _________________ alte et late |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Tunkiopulu Vakituinen kirjoittaja
Liittynyt: 01 Lok 2012 Viestejä: 105
|
Lähetetty: 30.10.2012 18:53 Viestin aihe: |
|
|
Köyhät pese ... |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
JapiTre Kanta-asiakas
Liittynyt: 15 Lok 2012 Viestejä: 2090 Paikkakunta: Häme
|
Lähetetty: 30.11.2012 13:07 Viestin aihe: |
|
|
Laitoin tilaukseen tuollaisen Sasta Haukka GTX- puvun, kun kerran halvalla sai. Savotta Storessa oli tarjouksessa ja löytyi vielä L- kokoisena (taisi olla viimeinen)... 339€ ei tuntunut pahalta hinnalta.
Mutta onko minkälaisia käytännön kokemuksia? Aika huonosti löytyi haulla asiaa ko puvusta.
Nyt saa jäkti lähteä! |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
-Teemu- Kanta-asiakas
Liittynyt: 05 Kes 2012 Viestejä: 613
|
Lähetetty: 30.11.2012 14:53 Viestin aihe: |
|
|
Eikös tämä haukka ole se ötökkäsuojattu jollain kyllästeellä. Ja jos oikein muistan niin päälikangas jotain puuvillasekoitetta ja kohtuullisen tukevan oloista. Saattaa kestää kipunoitakin. Ei varmaan mennyt rahat hukkaaan |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Peura-esari Kanta-asiakas
Liittynyt: 07 Elo 2007 Viestejä: 3209 Paikkakunta: Kaljalla
|
Lähetetty: 30.11.2012 15:09 Viestin aihe: |
|
|
-Teemu- kirjoitti: | Eikös tämä haukka ole se ötökkäsuojattu jollain kyllästeellä. Ja jos oikein muistan niin päälikangas jotain puuvillasekoitetta ja kohtuullisen tukevan oloista. Saattaa kestää kipunoitakin. Ei varmaan mennyt rahat hukkaaan |
Kohtuullisesti kahisee puku, mutta eiköhän se siitä hiljene kun passiin istahtaa  _________________ Nenäpunkki- mikä ihana tekosyy... |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
JapiTre Kanta-asiakas
Liittynyt: 15 Lok 2012 Viestejä: 2090 Paikkakunta: Häme
|
Lähetetty: 30.11.2012 20:00 Viestin aihe: |
|
|
Jaahas ja p*skat!
Tuli sähköpostia ko puljusta, ettei pukua löydykkään siinä koossa jonka olin jo tilannut ja maksanut.
Rahat palautetaan tilille.
Ärsyttävää säätöä
Pitäkööt tunkkinsa! |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
CatKiller Kanta-asiakas
Liittynyt: 14 Syy 2010 Viestejä: 404 Paikkakunta: Kaunis Karjala
|
Lähetetty: 30.11.2012 21:45 Viestin aihe: |
|
|
Sellaista kokemusta olen tuosta kyseisestä puvusta kuullut, että ei ötökät pysy sen enempää loitolla, kuin muissakaan puvuissa.
Ei siis perustu omiin kokemuksiin, vaan kaverini näin kertoi. Teki yhden mehtäkeikan ja palautti puvun, kun oli ihan entiseen malliin "ystävät" ympärillä pyörineet.
Ei myöskään mikään hiljaisin puku, mutta aika harva noista uudemmista sastan puvuista on äänetön. Ei oma hirvas-pukukaan vaikka muuten loistava puku onkin. _________________ "Se suvun syötti, heimon juotti, esivanhemmat elätti." |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
rihlapiippu Kanta-asiakas
Liittynyt: 07 Kes 2009 Viestejä: 783
|
Lähetetty: 15.12.2012 00:29 Viestin aihe: |
|
|
CatKiller kirjoitti: | Sellaista kokemusta olen tuosta kyseisestä puvusta kuullut, että ei ötökät pysy sen enempää loitolla, kuin muissakaan puvuissa.
Ei siis perustu omiin kokemuksiin, vaan kaverini näin kertoi. Teki yhden mehtäkeikan ja palautti puvun, kun oli ihan entiseen malliin "ystävät" ympärillä pyörineet.
Ei myöskään mikään hiljaisin puku, mutta aika harva noista uudemmista sastan puvuista on äänetön. Ei oma hirvas-pukukaan vaikka muuten loistava puku onkin. |
Minä veikkaa sen puvun olevan kyllästetty permetriinillä joka on hyönteiset lamauttava myrkky. Samaa ainetta käyttää ainakin Yhdysvaltojen armeija maastopukujen kyllästämiseen. Etelän maissa joissa esiintyy malariaa sillä kyllästetään hyttysverkkoja.
http://kasvinsuojelu.berner.fi/tuotteet/kuluttajatuotteet/sisaehyoenteisten-torjunta/Bio-Kill/ |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
|