Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
guide Kanta-asiakas
Liittynyt: 11 Hel 2005 Viestejä: 2138
|
Lähetetty: 11.06.2025 10:28 Viestin aihe: |
|
|
Lahtinen kirjoitti: | Olen koittanut sivusilmällä seurailla, onko mitään suuria tunteita aiheuttavaa ”houkutteluruokintakieltoa vesilinnustukseen” tulilla tänä vuonna. En ole mitään ainakaan itse kuullut.
En ole ainakaan kuullut, että lakimuutosta tämän tiimoilta olisi tulilla. |
Oikeistohallituksen aikana tuollaiset vihervasemmistolaiset ajatukset pidetään piilossa. He odottelevat parempia aikoja että pääsevät taas kurmuuttamaan meitä... |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
zeke Kanta-asiakas
Liittynyt: 05 Kes 2008 Viestejä: 877
|
Lähetetty: 11.06.2025 15:47 Viestin aihe: |
|
|
Täälläpäin Merenkurkun alueella tilanne on yhtä huono kun viimeiset 10 vuotta.
Kalastaessa näkee kun merikotkat partio matalalla pesimäpaikkojen yli. Ei pientäkään toivoa että linnut jää pesimään ja jos pesii niin niistä tulee kotkanruokaa.
Samalla metsästysinstanssit kovasti painostaa että supikoirat ja minkit pitää tappaa että vesilintukanta pääsee kasvamaan.
Ei kameroihin eikä loukkuihin tulee enää supeja. Minkit vaikeampi havaita mutta en ole viime vuosina nähnyt paljon jälkiä.
Full bullshit tilanne. Jotenkin ei voi hyväksyä ajatusta että kotkia on liikaa, ja pitää tappaa, jos halutaan lisää vesilintuja. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
M3 Kanta-asiakas
Liittynyt: 13 Lok 2006 Viestejä: 1988
|
Lähetetty: 26.06.2025 06:56 Viestin aihe: |
|
|
Lahtinen sivusi tätä "houkuttelu" ruokintaa edellisellä sivulla. Pari vuotta sitten taisi olla pikkuinen paine lintuflunssan takia että miten sen kanssa käy.
Nyt tuli vastaan seuraava uutinen:
Lainaus: | Kuopiossa on löydetty lintuinfluenssaa eli korkeapatogeenista H5N1-tyypin influenssavirusta. Virusta todettiin kesäkuussa kuolleesta nuoresta ketusta. Sairas kettu löytyi Kuopion Litmaniemestä ja se kuoli lintuinfluenssaan........
Tänä vuonna lintuinfluenssaa on todettu Suomessa kalalokilta, valkoposkihanhelta, kanadanhanhelta, kahdelta kanahaukalta ja naakalta. Viime vuoden vastaavaan aikaan mennessä lintuinfluenssaa oli todettu Suomessa vain yhdestä kuolleesta kanahaukasta. |
Sitten oma vähäinen huomio tältä vuodelta.
Kumpikin paikka sorsa/kyyhky on ruokittu pienimuotoisesti useita vuosia joku 5-7... ja pari viimeistä olleet hieman nuorempien hoidossa minun ohjeilla. Laitoin kamerat jo 3viikkoa sitten paikoilleen että näkee onko hirviä/ilveksiä/kettuja/supia jne jne liikkeellä. Niitä ei ole näkynyt mutta juhannusviikolla alkoi jo kyyhkyt ja sorsat vilahdella päivittäin kuvissa vaikka ruokaa ei ole viellä edes laitettu. Eikä viellä edes ajateltu pariin viikkoon laittaa. Meidän kohdalla vaikuttaa siltä että vanhasta muistista tulevat katsomaan paikkoja jossa ruokaa ollut ja kanta näyttää ihan hyvältä P-savossa.
Täällä kaupungissa on sorsilla ollut puisto lammilla 5-7 poikasta mutta haapanoilla ei ole tainnut onnistua yhtään pesintä sillä lähilammella on 4urosta ja 5 naarasta porukassa olleet koko kevään/kesän. Telkällä oli puistolammella 5 poikasta viikko sitten ja eilen enää 2kpl. _________________ Kirjoitusteni lukuohje. Eivät sisällä faktaa ja jos pipo kiristää niin älä lue ollenkaan. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
|
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa Et voi äänestää tässä foorumissa
|
|