Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
TikkaM66 Vakituinen kirjoittaja
Liittynyt: 20 Syy 2004 Viestejä: 22 Paikkakunta: Pohjois-Suomi
|
Lähetetty: 27.07.2006 22:24 Viestin aihe: Kyyhkyjahtiin Kainuussa? |
|
|
Olen asustellut vuoden päivät Paltamossa. Kyyhkyjahti alkaa lähestyä, joten kiinnostaisi hieman tietää, miten kyyhkyjä on täällä Kainuussa? Millaiset mahdollisuudet olisi päästä niitä jahtaamaan? Myyvätkö seurat vieraslupia?
Tällaisia kysymyksia nousee mieleen, kun en ole täällä seuran jäsen. Kaikki tieto kyyhkynmetsästysmahdollisuuksista täälläpäin on tarpeen.
Kaverini asuu Oulussa ja hänellä on Saksanseisoja, joka on hyvä noutaja. Jahtiin olisi mukava päästä. Kertokaapa Kainuun miehet, miten jahtiin pääsy täällä onnistuisi. Olisin kiitollinen tiedoista, voi lähettää myös yv:nä. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Uke Vakituinen kirjoittaja
Liittynyt: 08 Maa 2004 Viestejä: 100
|
Lähetetty: 28.07.2006 08:13 Viestin aihe: |
|
|
Aika heikotpa on nuo kyyhkysjahti mahollisuudet tällä perällä. Paltamon puolta järvestä tunnen vähän huonommin mutta jos yleisellä tasolla kyyhkysen pyynnistä kainuussa puhutaan niin se keskittyy lähinnä muutamien innokkaimpien harrastajien pienimuotoisiin riistapelto-virittelyihin sinne tänne.Suuria yhtenäisiä peltolakeuksia mettäspuskineen kun on pikkusen harvemmassa.
Vieraslupien suhteen en uskoisi tulevan ongelmia. Käsitykseni mukaan lähes jokainen seura myy niitä. Joissakin seuroissa tosin tulee varsinaisen jäsenen olla mukana jahdissa. Kehottasin ottamaan yhteyttä paikalliseen RHY:een ja kyselelmään tarkemmin paikallistason asioista.
p.s. Mettälinnuilla sen sijaan tulossa erittäin hyvä vuosi ja niitä maitahan täällä riittää!  |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
|
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa Et voi äänestää tässä foorumissa
|
|