Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
Wikke Kanta-asiakas
Liittynyt: 09 Elo 2004 Viestejä: 9743
|
Lähetetty: 23.05.2025 00:47 Viestin aihe: Kanada pettyi ostamiinsa suomalaiskivääreihin |
|
|
"Kanada joutuu uusimaan rajavartijajoukoilleen hankkimansa runsaat 6800 uutta Tikka-kivääriä: aseiden laminaattipuuosat eivät kestä arktisia oloja."
https://demokraatti.fi/kanada-pettyi-ostamiinsa-suomalaiskivaareihin-eivat-kestakaan-arktisia-oloja
"Osa aseista on ollut käytössä alle viisi vuotta, mutta niiden laminaattitukki on alkanut murentua " --- "Tikka-kivääreillä korvattiin yli 80 vuotta Rangersien käytössä olleet brittiläiset Lee-Enfield -kiväärit, jotka olivat alkaneet kulua loppuun. Niiden pähkinäpuutukeissa ei vastaavia säänsieto-ongelmia ollut."
Jännä kun aina hehkutetaan laminaattitukin säänsietoa. Olikohan nuo tukit täällä vai siellä valmistettuja? _________________ Lukutaidoton sukupuolineutraali sateenkaareileva metroseksuaali sinivihreä metropoli kasvispiiperörumppi  |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Nimrod Kanta-asiakas
Liittynyt: 05 Elo 2005 Viestejä: 15356
|
Lähetetty: 23.05.2025 00:58 Viestin aihe: |
|
|
Vaihtavat sitten nykyaikaisiin tukkeihin... |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Nimrod Kanta-asiakas
Liittynyt: 05 Elo 2005 Viestejä: 15356
|
Lähetetty: 23.05.2025 01:05 Viestin aihe: |
|
|
Laminaattiakin on monenlaista. Säänkesto riippuu aika paljon käytetystä liimasta, viilun paksuudesta ja siitä, että onko liima "impregmentoitunut" läpi, vai onko siellä liimakerrosten välissä oleva puu ikään kuin puuna. Asian voi ajatella vaikkapa siten, että laminaatti tarkoittaa karkeimmillaan sitä, että kaksi puun puolikasta liimataan toisiinsa, mutta ei se muutu vielä silloin siihen, että se tarjoaisi säänkestoa.
Hyvä verrokki on vanha puusuksi ulkovarastossa. Sehän ei mene juuri miksikään, mutta vanha liimattu suksi hajoaa ja laminaatit irtoavat toisistaan. Laminaatti kestää juuri niin hyvin, kuin sen pinta. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
jkvi Kanta-asiakas
Liittynyt: 29 Kes 2006 Viestejä: 5720 Paikkakunta: Suomussalmi
|
Lähetetty: 23.05.2025 01:24 Viestin aihe: |
|
|
Missähän lie tukit tehty kun näyttää aseet valmistetun Kanadassa. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Wikke Kanta-asiakas
Liittynyt: 09 Elo 2004 Viestejä: 9743
|
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Sigamees Kanta-asiakas
Liittynyt: 09 Mar 2008 Viestejä: 11446
|
Lähetetty: 28.05.2025 02:46 Viestin aihe: |
|
|
jkvi kirjoitti: | Missähän lie tukit tehty kun näyttää aseet valmistetun Kanadassa. |
Eikös tää ollu se juttu kun Sako toimitti aseet paloina sinne, ja ne koottiin Kanadassa jotta ne oli made in Canada aseita?
Siitä oli jossain lehdissä silloin juttua. _________________ Running target! |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
piippurihla Kanta-asiakas
Liittynyt: 13 Elo 2022 Viestejä: 236
|
Lähetetty: 08.06.2025 09:14 Viestin aihe: |
|
|
Tulee mieleen onko niissä mitään todellista vikaa joka antaisi syytä kaikkien tukkien vaihtoon. En oikein ole vakuuttunut muovinkaan kestosta kovissa pakkasissa. Mitä tuon kaupan ratketessa oli uutisissa oli Sako toimittajana kovin vastenmielinen muutenkin. Norjallahan on kymmeniä vuosia ollut käytössä vaneritukkinen tarkka-ampujakivääri eikä sen tukin hajoamisesta ole koskaan ollut mitään uutisia. Norjankin ilmasto on varmasti vaneria ankarasti koetteleva. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Solifer Kanta-asiakas
Liittynyt: 02 Maa 2005 Viestejä: 13331
|
Lähetetty: 09.06.2025 12:59 Viestin aihe: |
|
|
Vanereitakin on erilaisia. Jos ostaa halvintaa Boydsin tukkiaihiota mitä löytyy niin lopputulos ei vlttämättä ole aivan milspec.
Colta kasasi asee osista. Metalliosissa ei ole ollut ongelmia. Colt haali vaneritukkinsa "jostain" ja ne eivät nyt kestä. Colt tai Kanadan sotavoimat maksaa tukkien uusimisen, ei Sako. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
|