Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
Ernopehtoori Vakituinen kirjoittaja
Liittynyt: 01 Hei 2007 Viestejä: 56
|
Lähetetty: 01.02.2009 23:08 Viestin aihe: Varis-cd 2009 |
|
|
Nyt olisi aika nennä vähentämään variksia. Mulla olis tämmöne itse miksattu varisnauhoite. Varisparvi raakkuu kohtuullisella kiihkolla, ja ääni selkeä. Tein sen viimevuonna loppukeväänä ja silloin testasin vain kerran. Silloin nolla tulos tällä, kuten myöskin virallisella varisnauhalla. Paikka oli jo variksille aika tuttu. Äänite ei maksa mitään, mutta tovoisin että halukkaat laittavat pikku summan sotaveteraaneille. Heidän ansiostaan metsissämme samoilevat pyssymiehet ovat suomalaisia. Itse laitoin malliksi 5e, mutta jokainen voi laittaa omantunnon mukaan. 20cettiä riittää jos elät alle toimeentulorajan. Voit tehdä lahjoituksesi kuunneltuasi nauhoitteen. Tässä linkki keräystilille:
http://www.rintamaveteraaniliitto.fi/?q=node/31
Laittakaa yv:llä sähköpostiosoite, niin laitan nauhoitten tuleen. Mainitse paljonko lahjoitit niin ilmoitan jossain vaiheessa loppusumman näillä sivuilla.
Huomio! Voimassa 31.5.2009 asti!
Viimeinen muokkaaja, Ernopehtoori pvm 19.02.2009 01:04, muokattu 1 kertaa |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Jyräys Kanta-asiakas
Liittynyt: 17 Lok 2006 Viestejä: 3172 Paikkakunta: SS
|
Lähetetty: 02.02.2009 14:42 Viestin aihe: |
|
|
Tuo linkki ei toimi _________________ Save a tree - eat a beaver |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Ernopehtoori Vakituinen kirjoittaja
Liittynyt: 01 Hei 2007 Viestejä: 56
|
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Torgoth Kanta-asiakas
Liittynyt: 23 Elo 2004 Viestejä: 2668 Paikkakunta: P-Pohjanmaa
|
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Ernopehtoori Vakituinen kirjoittaja
Liittynyt: 01 Hei 2007 Viestejä: 56
|
Lähetetty: 21.03.2009 23:00 Viestin aihe: |
|
|
Nyt testatta varisnauhoite tänävuonna tositoimissa. Testissä oma varismiksaus, amerikkalaistyyppinen varismiksaus (jatkuvaa raakuntaa) metsästäjäliiton varisnauha, harakkanauhoite, huuhkajaäänite ja kanahaukan ääni.
Oma varismiksaus hivenen huonommin houkutteli lintuja paikalle kuin metsästäjäliiton nauha. Muilla äänitteillä nollatulos. Korvakuulolla omassa nauhassa parempi äänenlaatu. ML nauha särkee. ML nauhoitteessa enemmän "tunnetta". Lisäksi havaittiin että nauhoitteen teho hävisi jos sitä soitti liian monta kertaa peräkkäin. Vaihtelemalla nauhoitetta paras teho.
Tämä on siis "myyjän" mielipide. Kommentteja muilta käyttäjiltä kaivataan! |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
|
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa Et voi äänestää tässä foorumissa
|
|